MENU

Linki


Historia

Strona główna  >  Projekt PHARE

Projekt PHARE



Program Phare 2002 - Aktywne Formy Zapobiegania Bezrobociu dla osób prawnych nie działających w celu osiągnięcia zysku

Linia budżetowa: PL2002/000 - 580.06.01.03 - 02 - Krajowy program rozwoju zasobów ludzkich - Promocja wzrostu zatrudnienia wśród młodzieży

Stowarzyszenie Częstochowski Inkubator Przedsiębiorczości - lider projektu, wraz z Towarzystwem Naukowym Organizacji i Kierownictwa Oddział w Częstochowie - Partner 1 oraz Terenowym Oddziałem Stowarzyszenia Ochotniczych Hufców Pracy w Częstochowie - Partner 2, przesyłają projekt Aktywność i przedsiębiorczość szansą lepszej przyszłości na konkurs ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Promocja wzrostu zatrudnienia wśród młodzieży.

Celem projektu jest zwiększenie szans młodych ludzi na rynku pracy. Docelową grupę, do której adresujemy realizację projektu stanowi 50 absolwentów studiów dziennych Politechniki Częstochowskiej Wydziału Zarządzania zarejestrowani w PUP-ie oraz Biurze Karier Wydziału Zarządzania, pochodzących z Miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego w wieku do 26 lat. Wybór grupy docelowej jest związany z badaniami, które przeprowadził Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach (Antoniewicz i Supernat - doradcy zawodowi), na studentach Politechniki Częstochowskiej Wydziału Zarządzania, które dowodzą iż większość respondentów, mimo ukierunkowania swojej przyszłej drogi zawodowej przez wybór kierunku studiów nie wie do czego dąży, co jest dla nich najlepsze i co tak naprawdę chcieliby w życiu robić. Udział w oferowanym programie ma rozwiać ich wątpliwości i uspokoić tj. albo ma potwierdzić ich plany albo je deprecyzować albo zmienić. Przewidujemy 10 - miesięczny czas realizacji projektu. Zasadniczy efekt projektu, czyli podjęcie pracy przez min 40 % uczestnikó, planujemy osiągnąć poprzez realizację następujących czynności:

  1. Nabór uczestników do projektu: Wszelkie działania mieszczące się w ramach czynności rekrutacyjnych, realizowane będą przez pracowników: PUP (Dział Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego) w Częstochowie oraz Biura Karier Wydziału Zarządzania. Osoby te, będą następnie kierowane (na podstawie odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego status absolwenta wydawanego przez PUP) do Centrum Efektywnych Działań Zawodowych, gdzie będzie się odbywał właściwy nabór uczestników prowadzony w trzech etapach, których efektem ma być wyłonienie reprezentatywnej grupy 50 uczestników programu oraz 5 kandydatów znajdujących się na liście rezerwowej.
  2. Utworzenie Centrum Efektywnego Działania Zawodowego. Jego zadaniem będzie realizacja wszelkich działań organizacyjnych i koordynujących związanych z poprawnym przebiegiem działań objętych projektem. Za tą pracę będzie odpowiedzialny Dyrektor CEDZ - koordynator projektu, osoba zatrudniona na czas trwania programu. CEDZ ma spełniać zadanie pośrednika między uczestnikami projektu, a działaniami przewidzianymi w jego ramach.
  3. Organizacja Pośrednictwa Pracy: W ramach Stowarzyszenia Częstochowski Inkubator Przedsiębiorczości funkcjonuje Dział Pośrednictwa Pracy, który będzie zajmować się pomocą dla uczestników projektu w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia, a pracodawcom w znalezieniu odpowiednich pracowników. Dla potrzeb programu szczególnie przydatna będzie forma giełd i targów pracy. Wykorzystywane będą zasoby Internetowej Bazy Ofert Pracy Powiatowego Urzędu Pracy, Biura Karier oraz OHP. Uczestnicy projektu będą mogli uzyskać pomoc dotyczącą informacji o sytuacji na lokalnym tynku pracy i przewidywanych zmianach, o wolnych miejscach pracy i wymaganiach pracodawców stawianych kandydatom do pracy, a także o warunkach zatrudnienia.
  4. Utworzenie Kiosku Multimedialnego: Dla osób przychodzących do CEDZ i pośrednika, chcemy stworzyć miejsce pracy tzn. komputer i drukarka oraz Internet. Każdy z uczestników programu będzie mógł korzystać w godzinach pracy CEDZ z tego stanowiska przy opracowywaniu CV, listu motywacyjnego, będzie mógł w tym czasie skorzystać z pomocy doradcy zawodowego w realizacji powyższych czynności, a także będzie mógł podejmować próby wyszukiwania ofert pracy w Internecie. Dodatkowo Kiosk będzie spełniał rolę związaną z nabywaniem przez uczestnika umiejętności poruszania się po rynku pracy, do pobudzania jego kreatywności i samodzielności, praca będzie wykonywana pod ścisłym nadzorem doradcy zawodowego lub pośrednika pracy.
  5. Specjalistyczne badania przydatności zawodowej: Po wyselekcjonowaniu grupy 50 uczestników przewiduje się, przeprowadzenie następujących testów określających predyspozycje zawodowe uczestników: Zestaw do Samobadania J. Hollanda umożliwiający określenie optymalnego środowiska pracy dla każdego z kandydatów, z uwzględnieniem jego cech osobowościowych; Kwestionariusz Preferencji Zawodowych, pozwalający na dokonanie diagnozy preferencji zawodowych osoby, która podejmuje decyzje o wyborze kierunku kształcenia lub o poszukiwaniu pracy, dostosowanej do zainteresowań; Kwestionariusz Kompetencji Społecznych służący do oceny kompetencji społecznych rozumianych jako nabyte umiejętności warunkujące efektywność funkcjonowania człowieka w różnych sytuacjach społecznych; Skala Poczucia Własnej Wartości, zastosowanie której umożliwia opracowanie Indywidualnego Profilu Osobowego uczestnika Programu. Badania testowe będą przeprowadzone w grupie 50 osobowej. Interpretacją wyników i napisaniem opinii zajmą się indywidualnie doradcy zawodowi.
  6. Stworzenie Indywidualnych Planów Zatrudnienia dla uczestników projektu: Indywidualny Plan Zatrudnienia (IPZ) to strategia adresowana do, wyselekcjonowanej przez nas grupy, absolwentów Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej zmierzająca do uzyskania pracy. IPZ stanowi formę pomocy osobom wkraczającym po raz pierwszy na rynek pracy. Dzięki zastosowanym wypróbowanym narzędziom i metodom udział w IPZ umożliwi podjęcie realnych decyzji zawodowych. IPZ opiera się na zasadach dobrowolności aktywności odpowiedzialności uczestników, na profesjonalizmie doradców zawodowych, psychologów oraz pośredników pracy. Każdy z uczestników będzie mógł realizować w ramach IPZ swoją indywidualną ścieżkę kariery zawodowej adekwatnej do jego możliwości, umiejętności, predyspozycji psychofizycznych oraz potrzeb i oczekiwań.
  7. Poradnictwo zawodowe. W ramach tego działania przewidujemy zapewnienie uczestnikom odpowiedniego poradnictwa zawodowego. Zakres usług obejmował będzie udział doradcy zawodowego w następujących fazach Indywidualnych Planów Zatrudnienia:
    a) Faza I - spotkanie informacyjne z potencjalnymi uczestnikami, rozmowa kwalifikacyjna z wytypowanymi do aktywnego uczestnictwa w programie kandydatami w tym wypełnienie ankiety, (30 - 45 min na osobę), , a także selekcja 50 osób,
    b) Faza II - rozmowa doradcza w celu werbalizacji problemu zawodowego (30 min na osobę). Uczestnicy starają się odpowiedzieć na pytanie: Co jest przyczyną ich niepowodzeń w poszukiwaniu pracy? Dodatkowo przewidujemy zorganizowanie 4 godzinnych warsztatów dotyczących określenia własnych mocnych stron oraz warsztaty z zakresu lokalnego rynku pracy (prowadzonych w 5 grupach). W tej fazie doradcy zawodowi przygotują wspólnie z uczestnikami Indywidualne Plany Zatrudnienia, które będą ewaluować w trakcie projektu (45 min/osobę).
    c) Faza VI - analiza błędów uczestnika w staraniach o pracę oraz dalsze motywowanie do aktywności na trudnym i wymagającym rynku.
  8. Poradnictwo psychologiczne: Przewidujemy również udział uczestników w następujących treningach psychologicznych: (w zależności od potrzeb): Trening rozwijający postawę twórczą i kreatywność (8 godzin/3 grupy), Trening antystresowy kształtujący odporność na stres i radzenie sobie ze stresem (8 godzin/3 grupy), Trening asertywności (5 godzin/3 grupy), grupy wsparcia, dla tych którym nie udało się osiągnąć głównego celu (12 godzin/2 grupy). Treningi te są przewidziane w Fazie II programu.
  9. Usługi szkoleniowe: Usługi szkoleniowe będą realizowane dla trzech wytypowanych grup i realizowane w oddzielnych modułach. Grupę I stanowią przedsiębiorcy, w tej grupie znajdą się osoby które wykazują się cechami predysponującymi ich do prowadzenia własnej działalności. Zakładamy że będą to osoby, które chcą założyć firmy ze względu na własny pomysł i możliwość dalszego rozwoju oraz ze względu na potrzeby pracodawcy, którzy często wymagają od pracowników zarejestrowania działalności gospodarczej. Podstawowym celem programu IPZ - przedsiębiorca, jest wykształcenie w uczestnikach potrzeby bycia przedsiębiorczym. Dla nich przewidujemy 72 godziny szkoleń oraz 120 godzin doradztwa. Grupa II to osoby, które zdecydowały się na kontynuację wybranej drogi zawodowej i pragną podnosić swoje kwalifikacje, bądź też decydują się na zmianę profesji na bardziej atrakcyjną, wynikającą z potrzeb rynku pracy. Tu zaoferujemy uczestnikom szkolenia w dwóch modułach: I moduł dla osób które chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe w zakresie marketingu i zarządzania) i kontynuować wybraną drogę kariery, (1 podgrupa 10 - osobowa) szukając zatrudnienia w następujących popularnych i poszukiwanych w regionie zawodach: merchandiser, manager sprzedaży pośredniej, przedstawiciel handlowy, manager sprzedaży, specjalista ds. handlowych, telemarketer, itp. Na tą grupę przypada 112 godzin zajęć praktycznych prowadzonych w formie szkoleń i warsztatów. II moduł dla osób, które zdecydują się zmienić profesję, (grupa 10 - osobowa) będą to szkolenia dla osób które zdecydują się poszukiwać zatrudnienia w nowoczesnych i popularnych zawodach: informatyk (infobroker, projektant stron www), sekretarki, asystentki szefa, pracownika administracyjno - biurowego, księgowego, finansisty itp. Dla nich przewidziano 104 godziny szkoleń. Grupę III stanowią osoby, które są zdeterminowane w poszukiwaniu pracy, (grupa 20 osobowa) ale nie wiedzą jak profesjonalnie się tym zająć (IPZ - nowy image). Uczestnicy tej grupy mający trudności z podjęciem ostatecznej decyzji zawodowej. Są niepewni, niezdecydowani, ale zdeterminowani do podejmowania działań zmierzających do podjęcia zatrudnienia. Ich niepewność wyraża się w braku poczucia własnej wartości i stąd obawa przed wyjściem na rynek pracy. Dla tej grupy oferujemy sesje umożliwiające zdobycie informacji o sposobach aktywnego poszukiwania pracy, realizowane w trakcie 98 godzin szkoleniowych.
  10. Doradztwo dla przedsiębiorczych: Dodatkowo grupa przedsiębiorczych zostanie wzmocniona przez Punkt Konsultacyjno - Doradczy, świadczący usługi z zakresu: opracowanie dobrego biznes planu, który pozwoli zakwalifikować się kandydatowi do Inkubatora Przedsiębiorczości, poszukiwanie dostępnych źródeł finansowania dla firmy, doradztwo w zakresie pozyskiwania funduszy dla firmy (dotacje, pożyczki na nowe miejsca pracy, kredyty itp., poszukiwanie partnerów, poszukiwanie klientów, analiza rynku odbiorców usług, wnioski kredytowe.
  11. Organizacja staży dla grupy 20 uczestników programu. Dla grupy, która mimo podejmowanych działań będzie miała problemy ze znalezieniem pracy przewidujemy sfinansowanie staży. Wyborem kandydatów do odbycia staży zajmą się doradcy zawodowi, natomiast wyborem pracodawców zajmie się Pośrednictwo Pracy oraz Powiatowy Urząd Pracy, który zagwarantował nam dostęp do swojej bazy danych przedsiębiorców. W tą inicjatywę włączy się również Miejski Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości, który posiada bogatą bazę danych dotyczącą małych i średnich firm z naszego regionu, dzięki czemu informacja o poszukiwaniu wiarygodnych pracodawców (w ramach umowy o staż) będzie bardziej kompleksowa, co na pewno przyczyni się do sukcesu akcji. Firmy, które zgłoszą chęć przyjęcia stażysty, będą poddawane ocenie przez pracowników zaangażowanych w realizacje projektu, dotyczącą ich stabilności, potencjału oraz pozycji rynkowej i uznania wśród klientów, a także perspektywy zatrudnienia stażysty na stałe.
  12. Promocja projektu w regionie: Patronat medialny projektu obejmą: Dziennik Zachodni, Radio FON oraz telewizja Radomsko. W ramach patronatu medialnego przewidujemy spoty reklamowe, wywiady, ogłoszenia o projekcie itp. Działania te prowadzone będą przez cały czas trwania projektu, przewidujemy też prowadzenie kampanii informacyjnej dotyczącej ewaluacji projektu. To wszystko zapewnią nasi patroni medialni. Ponadto realizacji niniejszego projektu towarzyszyć będzie szeroko zakrojona akcja promocyjna: ogłoszenia w lokalnej prasie, budowa strony internetowej, ulotki reklamowe, plakaty, druk biuletynów, organizacja 2 konferencji.
  13. Szkolenia dla pracowników Wnioskodawcy i organizacji partnerskich w zakresie koniecznym do realizacji projektu. Przewidujemy szkolenia dla księgowych wnioskodawcy oraz partnerów z zakresu rozliczania grantów unijnych oraz szkolenia dla koordynatora Projektu, z zakresu podnoszenia kwalifikacji dotyczących "Zarządzania Projektami".

Sposób wdrażania projektu polegającego na znalezieniu zatrudnienia lub podjęciu własnej działalności gospodarczej przez min 40 % uczestników projektu będzie opierał się na innowacyjności metody opierającej się na indywidualnym podejściu do każdego z uczestników, pozwalającym maksymalnie wykorzystać współpracę z doradcą zawodowym oraz na dostosowaniu szkoleń i treningów do wcześniej sprecyzowanych potrzeb uczestników. Istotnym elementem wdrażania projektu będzie wykorzystanie staży absolwenckich ważnych z punktu widzenia zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego. Zaproponowany zespół wdrażający projekt składa się z osób z określonym doświadczeniem oraz zaangażowaniem, co powinno stanowić wystarczające zabezpieczenie przed ewentualnością niepowodzenia programu. Projekt zakłada, równomierny rozkład działań nastawionych na znalezienie zatrudnienia przez uczestników programu, kładąc duży nacisk na wsparcie psychologiczne (warsztaty, 213 godzin), wsparcie kwalifikacji zawodowych (szkolenia specjalistyczne, 336 godzin) oraz na zdobycie doświadczenia zawodowego (organizacja 3 - miesięcznych staży absolwenckich dla 20 uczestników), bez szczególnego wyróżnienia któregoś z działań. Każde z tych działań ma na celu podniesienie szans uczestnika programu na trudnym i wymagającym rynku pracy. Dodatkowo projekt zakłada, iż będzie bardzo elastyczny i cały czas modyfikowany oraz dostosowywany do aktualnych potrzeb uczestników oraz do sytuacji panującej na rynku pracy. Ewaluacja dostrzegana będzie na każdym kroku i w każdym działaniu. Nastąpi także dokonywanie wewnętrznej ewaluacji projektu przez samych uczestników proponowanych działań, co będzie pełnić tym samym funkcję motywującą i mobilizującą. Uczestnik widząc efekt swojej pracy z większym przekonaniem będzie uczestniczył w działaniach oferowanych w ramach programu. Spowoduje to wzrost poczucia jego własnej wartości, dzięki czemu kandydat na pracownika stanie się bardziej atrakcyjny dla potencjalnego pracodawcy.

Partnerzy:

Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa Oddział w Częstochowie jest instytucją odpowiedzialną za przygotowanie wniosku i zadbanie o jego jakość merytoryczną. W tej kwestii zaangażowanie TNOiK -u jest największe. Dalsze zaangażowanie TNOiK -u związane jest z poprawnym funkcjonowaniem Punktu Konsultacyjno - Doradczego (PKD), i wynika z jego możliwości wsparcia merytorycznego grupy uczestników, która zdecyduje się na otwarcie własnej działalności. TNOiK będzie odpowiedzialny także za organizację szkoleń z zakresu przedsiębiorczości (w sumie 80 godzin szkoleniowych) oraz za przygotowanie biuletynów dotyczących programu szkoleniowego z zakresu: Metod poszukiwania pracy, Samopoznania, Internet jako metoda poszukiwania pracy i efektywnego kształtowania ścieżki kariery zawodowej, Umiejętność motywowania i wyznaczania celów, Rozmowa kwalifikacyjna i autoprezentacja. Biuletyny te adresowane są m.in. do pracowników instytucji takich jak: Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowy Urząd Pracy, Biuro Karier czy Ochotniczy Hufiec Pracy.

Terenowy Oddział Stowarzyszenia Ochotniczych Hufców Pracy w Częstochowie to partner, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie warsztatów i szkoleń dla grupy uczestników programu chcących zapoznać się z metodami efektywnego poszukiwania pracy. Zajęcia będą prowadzone w 10 sesjach po 5 godzin każda i będą dotyczyły: Analizy rynku pracy, Budowania pozytywnego myślenia i Samoakceptacji, Analizy własnych relacji z innymi ludźmi, Określenia predyspozycji zawodowych, Jak porozumiewać się z innymi, Metod szukania pracy, Sporządzania dokumentacji osobowej, Rozmowy z pracodawcą, Frustracji i stresu, Jak utrzymać pracę. Szkolenia będą prowadzone w pomieszczeniach stowarzyszenia. Dodatkowo przewidujemy zorganizowanie szkoleń informatycznych w sali komputerowej, wyposażonej w 12 stanowisk pracy. Szkolenia te będą prowadzone przez podwykonawców, którzy będą zatrudniani przy poszczególnych programach. W sumie 172 godziny szkoleniowe (100 godzin warsztatów oraz 72 godziny szkoleń informatycznych).

Mierzalne rezultaty projektu:

  • minimum 40% uczestników znajdzie zatrudnienie (min. 3 na zasadzie samozatrudnienia oraz min 17 w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw),
  • 50 uczestników stworzy swoje Indywidualne Plany Zatrudnienia,
  • 50 absolwentów napisze swoje portfolio,
  • 50 absolwentów napisze swój list motywacyjne i swoje CV,
  • 50 bezrobotnych absolwentów zostanie przeszkolonych w dobranych odpowiednio modułach szkoleniowych,
  • 50 uczestników podniesie swoje kwalifikacje zawodowe, potwierdzone odpowiednimi zaświadczeniami lub certyfikatami,
  • 20 uczestników odbędzie staże, zdobywając pierwsze doświadczenia zawodowe,
  • 300 regionalnych firm zostanie zapoznanych bezpośrednio z projektem, drogą e-mailową, a także poprzez konferencje, ogłoszenia radiowe, prasowe itp.,
  • min 17 przedsiębiorstw nabędzie nowych pracowników, w następujących zawodach: specjalista marketingu, zarządzania, inżynier sprzedaży, przedstawiciel handlowy,
  • wnioskodawca oraz 2 partnerzy wypracują własny model współpracy,
  • 4 pracowników zatrudnionych przy projekcie odbędzie szkolenia,
  • 2 doradców zawodowych podniesie swoje umiejętności i doświadczenie w realizacji Indywidualnych Planów Zatrudnienie,
  • projekt będzie sprawdzonym wzorem do powielania przez inne organizacje lub partnerów,
  • utworzenie Centrum Efektywnego Działania Zawodowego oraz Pośrednictwa Pracy, które zdobyte doświadczenie będą wykorzystywać również po zakończeniu projektu,
  • utworzenie Punktu Konsultacyjno - Doradczego dla osób, które zdecydują się na samozatrudnienie,
  • utworzenie Kiosku Multimedialnego,
  • stworzenie strony internetowej, na której będą się mieścić wszystkie informacje związane z programem, ofertą szkoleniową, wzory umów o pracę, listy motywacyjne, CV, publikacje, oferty pracy itp.,
  • utworzenie miejsca dla uczestników programu chcących otworzyć własną działalność gospodarczą (3 osoby) w Inkubatorze, gwarantujące obsługę prawną, dostęp do mediów oraz niski czynsz,
  • promocja Miasta Częstochowy oraz działań instytucji i organizacji na rzecz zwalczania bezrobocia,
  • sprawozdanie z realizacji projektu do publicznej wiadomości,
  • propagowanie rozwiązań i możliwości, jakie stwarza społeczno - gospodarczy program Rządu przy wsparciu funduszy unijnych wśród mieszkańców powiatu częstochowskiego,
  • upowszechnianie zalet akcesji Polski poprzez uczestnictwo w programach współfinansowanych przez Unię Europejską wśród mieszkańców regionu objętego projektem,
  • opracowanie 10 pozycji materiałów informacyjnych dla uczestników programu dotyczących dostępnych form pomocy na rynku pracy (częstochowskie instytucje świadczące pomoc bezrobotnym, firmy doradztwa zawodowego, metody poszukiwania pracy przez internet, umowy o pracę), poradnik Złote Rady (CV, list motywacyjny, rozmowa kwalifikacyjna),
  • publikacja 5 biuletynów zawierających część merytoryczną i rozwiązania praktyczne oraz szczegółowe programy warsztatów i szkoleń dla prowadzących szkolenia oraz dla instytucji zajmujących się zwalczaniem bezrobocia o następujących tematach: Metody poszukiwania pracy, Samopoznanie, Internet jako metoda poszukiwania pracy i efektywnego kształtowania ścieżki kariery zawodowej, Umiejętności motywowania oraz wyznaczania celów, rozmowa kwalifikacyjna i autoprezentacja,
  • zorganizowanie 2 konferencji w ramach działań promocyjnych dotyczących działań programu (konferencja nr 1) oraz podsumowującej efekty tych działań (konferencja nr 2).

Upowszechnienie projektu:

Przeprowadzony przez nas program i cała jego dokumentacja może być przez nas udostępniona do wykorzystania przez każdą inną organizację chcącą skorzystać z wypróbowanych metod walki z bezrobociem. Projekt będziemy rekomendować także pozostałym oddziałom naszego partnera TNOiK -u, aby w przyszłości doprowadzić do ogólnokrajowej współpracy na rzecz walki z bezrobociem, która bazowałaby na wypróbowanej metodzie wykorzystującej Indywidualne Plany Zatrudnienia. Projekt będziemy rekomendować także instytucjom współpracującym tj. Powiatowemu Urzędowi Pracy w Częstochowie, który w przyszłości będzie mógł skorzystać z naszych pomysłów i doświadczeń oraz Politechnice Częstochowskiej, która również może wykorzystać projekt w celu promocji sprawdzonych metod aktywizacji zawodowej wśród swoich studentów, wzbogacając tym samym swoją ofertę dotyczącą programu nauczania. Uczelnia widzi potrzebę wprowadzenia do planu zajęć również takich, które będą uczyć aktywności zawodowej, poruszania się po rynku pracy itp. Poza tym projekt będzie mógł być wykorzystany, w ramach powstałej koalicji, przy konkursach organizowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego